Rize-Artvin Havalimanı 1 ayda 48 bin yolcuya hizmet etti

Türkiye'nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı'nı, son 1 ayda 372 uçuşla 48 bin 103 yolcu kullandı.

Rize-Artvin Havalimanı 1 ayda 48 bin yolcuya hizmet etti
17 Haziran 2022 - 11:25

Doğu Karadeniz'e büyük bir eser kazandırıldı.

Türkiye'nin denize dolguyla yapılarak inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışı, 14 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımıyla gerçekleştirildi.

Terminal binası içine Çay Müzesi inşa edilen havalimanında, hava trafik kontrol kulesi ince belli çay bardağı, havalimanı girişi de çay yaprağı şeklinde yapıldı.

1 ay içinde 48 bin 103 yolcu kullandı

Yoğunluğun yaşandığı Rize-Artvin Havalimanı’na ilk gün 15'i ticari olmak üzere 50 uçak iniş-kalkış yapmıştı.

Havalimanını son 1 aylık dönemde ise 372 uçuşla, 48 bin 103 yolcu kullandı.

Yaz sezonunun başlaması, okulların tatil olması ve yaklaşan Kurban Bayramı ile havalimanında yoğunluğun daha da artması bekleniyor.

 

"Burada hayalden ötesini yaşıyoruz"

Rize’ye uçakla gelen Abbas Akbayrak, "Rize-Artvin Havalimanı’na ilk kez indim. Yurt dışında yaşadığım için orada birçok havalimanını gördüm. Burası çok güzel olmuş. Doğu Karadeniz'in hem yeşili ile hem mavisiyle bir arada seyahat etmek de ayrı bir güzellik. Uçakla gelirken köyümü yukarıdan görmek çok güzel hissettirdi. Burada hayalden ötesini yaşıyoruz. Havalimanı köyüme 5 kilometre uzaklıkta. Köyden inmeye araç bulamazken bugün İstanbul'dan Rize'ye köyümün önüne uçakla indim." dedi.

"Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz"

Rize'den İstanbul'a simit götüren Yasin Yıldız da "Buranın meşhur Rize simidini Çayeli’nden sıcak sıcak aldık, soğumadan uçakla İstanbul'a götüreceğiz, afiyetle yiyeceğiz.” diye konuştu.

İstanbul’dan gelen Cabir Aydede ise "Buraya uçakla indik ya ne mutlu bize. Ne mutlu burada yaşayanlara. Önceden Trabzon Havalimanı’na inerken şimdi bugün ilk kez evimize indik. Bu kadar güzel bir şey olmaz." dedi.

Artvin’e gitmek için Rize-Artvin Havalimanı'nı kullanan Serdar Yılmaz, "Önceden araba ile geliyorduk ya da Trabzon Havalimanı'na iniyorduk. Batum'a inmek zorunda kalıyorduk. Buraya ilk kez indik hatta denemek amacıyla geldik, diyebiliriz. Buradan Artvin'e gideceğiz. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

 

Rize-Artvin Havalimanı 1 ayda 48 bin yolcuya hizmet etti #1

Dünyanın 5'incisi

Öte yandan; Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy'de, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca 1000 hektarlık alanda yapılan Rize-Artvin Havalimanı'nın temeli, 3 Nisan 2017'de atıldı.

Proje, 3 milyon metrekarelik deniz dolgusu, 100 milyon ton taş kullanılarak tamamlandı.

4,4 milyar TL'ye mal olan Rize-Artvin Havalimanı, 32 bin metrekare terminal binası ve diğer destek binaları ile toplam 47 bin 133 metrekare kapalı alandan oluşuyor.

135 bin metrekareden fazla peyzaj alanına sahip havalimanının 49 bin metrekaresi, Karadeniz’in coğrafi özelliklerine uyumlu 1453 ağaçla yeşillendirildi.

Türkiye’nin 58’inci havalimanı Rize- Artvin Havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra Türkiye’nin 2'nci; Japonya, Hong Kong ve Güney Kore'nin ardından ise dünyanın 5'inci deniz üzerine inşa edilen havalimanı olma özelliğini taşıyor.

 

Rize-Artvin Havalimanı 1 ayda 48 bin yolcuya hizmet etti #2

 

Rize-Artvin Havalimanı 1 ayda 48 bin yolcuya hizmet etti #3

Rize-Artvin Havalimanı 1 ayda 48 bin yolcuya hizmet etti #4

Rize-Artvin Havalimanı 1 ayda 48 bin yolcuya hizmet etti #5

Rize-Artvin Havalimanı 1 ayda 48 bin yolcuya hizmet etti #6

Rize-Artvin Havalimanı 1 ayda 48 bin yolcuya hizmet etti #7

Rize-Artvin Havalimanı 1 ayda 48 bin yolcuya hizmet etti #8

Rize-Artvin Havalimanı 1 ayda 48 bin yolcuya hizmet etti #9

Rize-Artvin Havalimanı 1 ayda 48 bin yolcuya hizmet etti #10

Rize-Artvin Havalimanı 1 ayda 48 bin yolcuya hizmet etti #11

Rize-Artvin Havalimanı 1 ayda 48 bin yolcuya hizmet etti #12
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum