Saadet Partisi Rize İl Başkanı Av. Kaçar: "Yüzde 15'lik Çay Zammı Sektörü Bir Nebze Rahatlatır"

Saadet Partisi Rize İl Başkanı Av. Muhammet Kaçar, kuru çaya yapılan yüzde 15'lik zammın çay sektörünü bir nebze olsa da rahatlatacağını söyledi.

Saadet Partisi Rize İl Başkanı Av. Kaçar: "Yüzde 15'lik Çay Zammı Sektörü Bir Nebze Rahatlatır"
05 Temmuz 2019 - 09:50

Saadet Partisi Rize İl Başkanı Av. Muhammet Kaçar, Çaykur’un kuru çaya zam yapmasını beklediklerini ve yapılan yüzde 15'lik zammın bir nebze olsa da sektörü rahatlatacağını ifade ederek, "İki yıldır kuru çaya zam yapılmıyordu. Bu durum hem özel sektör işletmelerini hem de yaş çay üreticisini etkiliyordu. Yapılan yüzde 15'lik zam her iki kesimi de bir nebze olsun rahatlatacaktır” dedi.

İl Başkanı Av. Muhammet Kaçar, “İki yıldır çayda girdi maliyetleri sürekli yükselmesine rağmen kuru çaya bir türlü zam yapılmamıştı. Çay sezonu öncesi özel sektör işletme sahipleri hükümete seslenerek kuru çaya zam yapılmasını istemişlerdi. Ancak araya 31 Mart ve 23 Haziran seçimleri girdi. Hükümet zammı biraz geciktirerek geçen hafta açıkladı." diye konuştu.

Yaş çay fiyatının, taban fiyat 2.90 lira, destekleme 13 kuruş olmak üzere toplamda 3,03 lira olarak açıklandığını ifade eden Saadet Partisi Rize İl Başkanı Av. Muhammet Kaçar, “Yaş çayda taban fiyat 3.03 lira oldu. Gübreye yüzde 100'e yakın zam geldi. Dolayısıyla çayda girdi fiyatlarına yüksek zamlar gelmişti. Kuru çaya zam yapılmaması nedeniyle özel sektör fabrikaları çay üreticisinden yaş çayı çok ucuza alıyordu. Şimdi verilen bu fiyat ile özel sektörün de taban fiyattan çay almasını bekliyoruz” dedi.

Kuru çaya acilen zam yapılması gerektiğini belirten Av. Kaçar, “765 bin ton civarında çayı ÇAYKUR alıyor geriye kalan 765 bin tonu da özel sektör alıyor. ÇAYKUR’un zararını devlet finanse edebiliyor ama özel sektör kuru çayı satamayınca zarar ediyor. Bu zararı da yaş çay üreticisinden düşük fiyatla çay alarak karşılıyordu. Şimdi kuru çaya zam geldi. Önemli olan özel sektöre verilen çay fiyatlarının yine devletin verdiği ücretlere alınması gerekiyor. Artık hükümet yaş çay üreticisini korumak için çay işletmecilerini denetleyerek taban fiyatın altında yaş çay alınmamasını sağlamalıdır." şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum