Rize Ziraat Odası 1 Milyon 665 Bin Liraya 13,5 Dönüm Arazi Satın Aldı, Yerli Fidan Yetiştirecek

Rize Ziraat Odası yerli fidan yetiştirmek için Fatih Mahallesinde içerisinde 2 katlı binanın bulunduğu 13,5 dönüm arazi satın aldı. Seraların kurulacağı arazide Çay fidanı çeşitleri ve birçok yerli fidan üretimi yapılacak.

Rize Ziraat Odası 1 Milyon 665 Bin Liraya 13,5 Dönüm Arazi Satın Aldı, Yerli Fidan Yetiştirecek
28 Kasım 2019 - 11:25

Rize Ziraat Odası, fidan yetiştirmek, eğitim ve seracılık faaliyetlerinde bulunmak amacıyla kent merkezinde 1 Milyon 665 Bin Liraya yaklaşık 13,5 dönüm arazi satın aldı. Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, beraberinde meclis üyeleriyle birlikte Fatih Mahallesinde Rize Ziraat Odasına kazandırılan 13 bin 223 metrekareden oluşan araziyi kamuoyuna tanıttı. Satın alınan arazide örnek çay bahçeleri ile seralar yaparak, Rize’nin şartlarına uygun fidan yetiştirerek üreticilere kolaylıklar sağlayacaklarını belirten Oda Başkanı Paliç, “Burada seralar yapıp, ilimizin şartlarına uyan fidanlardan yetiştireceğiz. Bölgemizde kaybolan değerleri, kaybolan tohumlarımızı yeniden canlandırmak, yeniden meydana getirmek amaçlı hem de eğitim amaçlı kullanmak maksadıyla bu araziyi satın aldık. Burada tadilatlarımız, bazı projelerimiz gerçekleşecektir.” dedi.

rize-ziraat-odasi-1-milyon-665-bin-liraya-13,5-donum-arazi-satin-aldi,-yerli-fidan-yetistirecek-(1).jpg

Rize Ziraat Odası kaliteli yerli fidan üretmek için 13.5 dönüm arazı satın aldı. Dışardan getirilen fidanların bölgeye uyum sağlamadığı için meyve çeşitlerindeki azalmaların bu proje ile önüne geçilmesi planlanıyor. Satın alınan arazide seralar kurulup yerli fidan üretimi ile Rize iklimine uygun sağlıklı fidanlar yetiştirilip vatandaşlara dağıtılacak.

Arazide incelemelerde bulunan Rize Ziraat Odası başkanı Nevzat Paliç, meclis üyeleri ile bilgi alışverişinde bulundu. Paliç, "Ziraat Odası olarak hem tarım hem eğitim yapmak, fidan yetiştirmek için arazi ihtiyacımız vardı. Rize'de arazi bulmak hem güneş alıp hem de düz bir yer bulmak kolay değildi. Nihayetinde Fatih mahallesinde 13,5 dönüm bir arazı bulduk ve satın aldık. Burada seralar yapıp fidan yetiştirip ilimize uygun fidanlardan yetiştirip bölgemizde kaybolan tohumlarımızı yeniden canlandırmak yeniden meydana getirmek hem de eğitim amaçlı kullanmak maksadıyla bu araziyi satın aldık. Deneme amaçlı birçok fidanı dışarıdan getirip ilimize dağıttık fakat dışarıdan getirdiğimiz fidanlar Rize'nin iklim şartlarını uymayarak şekil değiştirdi. Bizim buranın iklimine havasına uygun fidanları burada yetiştirmek şartı ile bu araziyi aldık" ifadelerini kullandı.

Paliç, Rize Ziraat Odası’nın bütçesinin denk bütçeden oluşmasına rağmen 6 dönemdir başkanlığını yürüttüğü 20 yılı aşkın dönemde tasarruf ederek bu parayı biriktirdiklerini, hiçbir şey satmadıklarını ve almak taraftarı olduklarını belirtti.

rize-ziraat-odasi-1-milyon-665-bin-liraya-13,5-donum-arazi-satin-aldi,-yerli-fidan-yetistirecek-(10).jpgrize-ziraat-odasi-1-milyon-665-bin-liraya-13,5-donum-arazi-satin-aldi,-yerli-fidan-yetistirecek-(12).jpgrize-ziraat-odasi-1-milyon-665-bin-liraya-13,5-donum-arazi-satin-aldi,-yerli-fidan-yetistirecek-(2).jpgrize-ziraat-odasi-1-milyon-665-bin-liraya-13,5-donum-arazi-satin-aldi,-yerli-fidan-yetistirecek-(3).jpgrize-ziraat-odasi-1-milyon-665-bin-liraya-13,5-donum-arazi-satin-aldi,-yerli-fidan-yetistirecek-(4).jpgrize-ziraat-odasi-1-milyon-665-bin-liraya-13,5-donum-arazi-satin-aldi,-yerli-fidan-yetistirecek-(5).jpgrize-ziraat-odasi-1-milyon-665-bin-liraya-13,5-donum-arazi-satin-aldi,-yerli-fidan-yetistirecek-(7).jpgrize-ziraat-odasi-1-milyon-665-bin-liraya-13,5-donum-arazi-satin-aldi,-yerli-fidan-yetistirecek-(8).jpgrize-ziraat-odasi-1-milyon-665-bin-liraya-13,5-donum-arazi-satin-aldi,-yerli-fidan-yetistirecek-(9).jpgrize-ziraat-odasi-1-milyon-665-bin-liraya-13,5-donum-arazi-satin-aldi,-yerli-fidan-yetistirecek-(11).jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum