Rize Valisi Çeber, CİHA Kalesinde İncelemelerde Bulundu

Rize Valisi Kemal Çeber, Pazar İlçesi Yücehisar köyü sınırları içerisinde yer alan Ciha Kalesindeki restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Rize Valisi Çeber, CİHA Kalesinde İncelemelerde Bulundu
04 Şubat 2019 - 08:51

Rize Valisi Kemal Çeber, Pazar İlçesi Yücehisar köyü sınırları içerisinde yer alan ve 14. yüzyılın başlarında Cenevizliler tarafından gözlem ve haberleşme amacıyla inşa edildiği bilinen Ciha Kalesindeki restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Vali Çeber, Pazar Kaymakamı Ayhan Terzi'nin de kendisine eşlik ettiği programının ilk bölümünde Ciha Kalesinde yürütülmekte olan restorasyon çalışmaları hakkında ilgililerden bilgi aldı ve ardından kalede yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

vali-ceber,-ciha-kalesinde-incelemelerde-bulundu-(1).jpg

İncelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, Rize’nin doğa turizmi açısından Türkiye'nin en önemli merkezlerinden biri olduğuna vurgu yapan Vali Çeber, “Ciha Kalesi, Cenevizliler tarafından tarihi İpek Yolu üzerinde, sırtını Zil Kale, Hemşin ve Kaçkarlara vermiş, cephesinin ise Karadeniz ve Kız Kulesine çevirmiş Rize’deki eşsiz tarih ve kültür miraslarımızdan bir tanesi. Rize, zaten başlı başına Türkiye'nin doğa turizmi açısından en önemli merkezleri arasında yer almakta. Bu turizm potansiyelimizi destekleyecek tarihi eserlerimizde de gerekli çalışmaları yaparak turizme kazandırmalıyız” dedi.

Nesillerden devralınan tarihi ve kültürel mirasları koruyarak, gelecek kuşaklara aktarma yükümlülüklerinin olduğunun altını çizen Vali Çeber, “Tarihi Ciha Kalesinde yürüttüğümüz restorasyon çalışmaları, çevre düzenlemeleri ve peyzaj çalışmaları, Rize turizmine katkı sağlamanın yanı sıra bu eseri gelecek kuşaklara ulaştırabilme açışından da çok önemli bir çalışma” şeklinde konuştu.

vali-ceber,-ciha-kalesinde-incelemelerde-bulundu-(2).jpgvali-ceber,-ciha-kalesinde-incelemelerde-bulundu-(3).jpgvali-ceber,-ciha-kalesinde-incelemelerde-bulundu-(4).jpgvali-ceber,-ciha-kalesinde-incelemelerde-bulundu-(5).jpgvali-ceber,-ciha-kalesinde-incelemelerde-bulundu-(6).jpgvali-ceber,-ciha-kalesinde-incelemelerde-bulundu-(7).jpgvali-ceber,-ciha-kalesinde-incelemelerde-bulundu-(8).jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum