Rize Baro Başkanı Av. Peçe'den Avukatlar Günü Mesajı

Rize Baro Başkanı Avukat Ümit Peçe, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Rize Baro Başkanı Av. Peçe'den Avukatlar Günü Mesajı
05 Nisan 2019 - 11:10 - Güncelleme: 05 Nisan 2019 - 15:05

Rize Baro Başkanı Av. Ümit Peçe, 5 Nisan Avukatlar günü dolayısıyla yayınladığı mesajında tüm avukatların gününü tebrik ederek, “Adalet devletin temeli ise savunma da adaletin temelidir ve bunu da sağlayan bağımsız avukatlardır.” dedi.

Av. Peçe mesajında, avukatların yargının Anayasa ile güvence altına alınmış temel kurucu unsurlarından savunmanın temsilcisi olduğunu ifade ederek, “Hukukun üstünlüğü ilkesinin uygulamada somutlaşmasında, yargı bağımsızlığının ayrılmaz unsuru olan savunmanın önemi tartışılamazdır. İnsanlık tarihi kadar eski olan savunma hakkının bir vekil, temsilci aracılığı ile kullanılması avukatlık mesleğini, avukatların örgütlenmesi de baroları oluşturmuştur. İnsanların yaşam kadar önemsediği, hak ve adaletin gerçekleştirilmesini sağlayan yargı; İddia-savunma ve karar’dan oluşan üç temel unsur üzerine kurulmuştur. Bu nedenle bağımsız savunmanın temsilcisi olan avukat, yargının kurucu unsurlarındandır. Savunmanın temsilcisi olan avukatların olmadığı, savunma ve avukata gereken önemin verilmediği yerde; hak ve adalet yoktur, adil yargılama yoktur, hukuk devletinden de söz edilemez. Adalet devletin temeli ise savunma da adaletin temelidir ve bunu da sağlayan bağımsız avukatlardır.” diye konuştu.

Yargının yapılanmasında avukatların ve baroların yer almasının zorunlu olduğunu kaydeden Baro Başkanı Av. Ümit Peçe, “Başta Adalet Bakanlığı ve Adalet Komisyonları olmak üzere, adalet ve yargı hizmetlerinin yürütülmesinde, yargının idari yapılanması da dahil olmak üzere yüksek mahkemelerde, avukatlar ‘yargı mensubu’ olmalarının sonucu olarak yer alıp temsil edilebilmelidirler. Hak arama özgürlüğünü yaşama geçiren, adil yargılanma sağlanmasında çok önemli rolleri bulunan yargının kurucu unsuru, savunmanın temsilcisi avukatların bir çok sorunları bulunmaktadır. Gerek Türkiye Barolar Birliği gerekse Rize Barosu olarak bu sorunların çözümü için gerekli tüm çabayı sarfedeceğimizi tüm meslektaşlarımızın bilmelerini isterim. Bu yüce ve anlamlı mesleğin mensupları olmakla ne kadar övünsek ve gururlansak azdır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Günü’nü yürekten kutluyorum. Rizeli hemşerilerimiz hakkınızı ararken yalnız değilsiniz, Avukatlar ve Rize Barosu olarak hep yanınızdayız.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum