İlham Aliyev, Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışında konuştu

Aliyev, törendeki konuşmasında, "Rize, cennete benziyor" dedi. Azerbaycan lideri, Rize'nin, Türk dünyasına Erdoğan'ı bahşettiğini söyledi.

İlham Aliyev, Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışında konuştu
14 Mayıs 2022 - 16:00

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Rize-Artvin Havalimanı'nın açılış törenine katıldı.

Aliyev, törende yaptığı konuşmada, Rize'nin doğal güzelliğine dikkati çekti.

"Rize cennete benziyor"

Aliyev, "İlk defa Rize'deyim. Bu diyar hakkında çok işittim, çok duydum. Uçakla gelirken, pencereden bu güzel manzarayı seyrederken, aziz kardeşime (Erdoğan) 'Bu yer, cennete benziyor' dedim." ifadelerini kullandı.

"Mert, vatanperver, dövüşken..."

Rize'nin, Artvin'in, Karadeniz bölgesinin doğal güzelliklerinin büyük bir servet olduğunu vurgulayan Aliyev, "Ama en büyük servet bu bölgenin insanlarıdır. Mert, vatanperver, dövüşken... Aşk olsun bu insanlara." dedi.

 

İlham Aliyev, konuşmasının diğer bölümünde şunları söyledi:

"Rize, Türk dünyasına kardeşim Erdoğan'ı bahşetti"

"Ben bugün, kardeşimin öz memleketindeyim. Rize, Türk dünyasına büyük lider ve benim kardeşim Recep Tayyip Erdoğan'ı bahşetmiştir. Size minnettarım. Bütün Türk dünyası sizinle gurur duyuyor.

"Yaşasın Rize, yaşasın Türkiye-Azerbaycan birliği"

Aziz dostlar, kardeşler, bacılar; sizi bu güzel hadise münasebetiyle, havalimanının açılışı münasebetiyle tebrik ediyorum. Yaşasın Rize, yaşasın Türkiye, yaşasın Türkiye-Azerbaycan birliği.

 

İlham Aliyev, Rize-Artvin Havalimanı nın açılışında konuştu #1

"Türkiye, günden güne güçleniyor"

Yeniden kardeş Türkiye toprağında olmamdan çok memnunum. Bütün Türk kardeşlerimi selamlıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, beni bu törene davet ettiği için teşekkürlerimi bildiririm.

Bu havalimanının açılışı Türkiye'de çok hoş ve uğurlu gelişmenin tezahürüdür. Kardeş Türkiye, günden güne güçleniyor, gelişiyor. Bütün bunun temelinde aziz kardeşimin büyük emeği, zahmeti vardır.

"Havalimanları, barajlar, yollar, köprüler..."

Türkiye, dünya çapında sadece söz sahibi değil, aynı zamanda ülke içinde de büyük projeler icra etmeye kadirdir. Havalimanları, barajlar, yollar, köprüler, okullar, hastaneler... Bütün bunlar Türkiye'nin gelişmesini, gücünü gösteren işaretlerdir.

 

İlham Aliyev, Rize-Artvin Havalimanı nın açılışında konuştu #2

"İkinci Karabağ Savaşı, bunu bir daha bütün dünyaya gösterdi"

Bütün bu işlerin merkezinde insan faktörü vardır. Bugün sizinle beraber olmak benim için büyük bir mutluluk. Bugün bu güzel törene Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın iştiraki, Türkiye-Azerbaycan birliğinin tezahürüdür.

Biz her zaman bir yerdeyiz. Hoş günlerde, iyi günlerde, zor günlerde de... İkinci Karabağ Savaşı, bunu bir daha bütün dünyaya gösterdi.

"Azerbaycan halkı, bu kardeşliği hiç unutmayacak"

İlk saatlerden savaşın son gününe kadar benim kardeşim bizim yanımızdaydı. Kardeş Türkiye halkı, bizim yanımızdaydı. İkinci Karabağ Savaşı, bizim ortak şanlı tarihimizdir. 30 yıllık işgale son verdik.

Savaşın ilk gününde Sayın Cumhurbaşkanı kardeşim Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'Azerbaycan yalnız değil, Türkiye Azerbaycan'ın yanındadır' demesi birçokları için ciddi mesaj oldu.

Savaşın son dakikasına kadar Şuşa şehrinde bayrağımız dalgalanana kadar Türkiye bizim arkamızdaydı. Azerbaycan halkı, bu kardeşliği hiç unutmayacak. Karabağ'ın imarı için de beraber, omuz omuza çalışıyoruz.

 

İlham Aliyev, Rize-Artvin Havalimanı nın açılışında konuştu #3

"Dostuz, kardeşiz, müttefikiz"

Biz dünya çapında birbirine en yakın ülkeleriz. Ülkelerimiz, çok büyük sınavlardan geçmiştir.

Şuşa şehrinde Türkiye-Azerbaycan arasında beyannamenin imzalanması, ilişkilerimizi müttefiklik seviyesine çıkardı.

Biz hem dostuz hem kardeşiz hem de resmen müttefikiz. Bu siyaset, bize atalarımızdan kalan mirastır. Atalarımızın vasiyetidir ve biz bu vasiyete sadığız."

 

İlham Aliyev, Rize-Artvin Havalimanı nın açılışında konuştu #4

 

İlham Aliyev, Rize-Artvin Havalimanı nın açılışında konuştu #5

 

İlham Aliyev, Rize-Artvin Havalimanı nın açılışında konuştu #6

 

İlham Aliyev, Rize-Artvin Havalimanı nın açılışında konuştu #7

 

İlham Aliyev, Rize-Artvin Havalimanı nın açılışında konuştu #8

 

İlham Aliyev, Rize-Artvin Havalimanı nın açılışında konuştu #9

 

İlham Aliyev, Rize-Artvin Havalimanı nın açılışında konuştu #10

 

İlham Aliyev, Rize-Artvin Havalimanı nın açılışında konuştu #11


YORUMLAR

  • 0 Yorum