2019 Yılı Fitre Miktarı Belli Oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş başkanlığında yapılan toplantıda bu seneki fıtır sadakası (fitre) 23 lira olarak belirlendi.

2019 Yılı Fitre Miktarı Belli Oldu
25 Mart 2019 - 14:11

Din İşleri Yüksek Kurulu Dr. Ekrem Keleş'in başkanlığında toplandı. 2019 yılı fıtır sadakası (fitre) miktarının görüşüldüğü toplantıda, fitrenin 2019 yılı Ramazan ayın başlangıcından 2020 yılı Ramazan ayı başlangıcına kadar olan sürede 23 lira olarak belirlenmesine karar verildi.

Toplantıda yapılan değerlendirmeler sonucunda fıtır sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2019 yılı Ramazan ayın başlangıcından 2020 yılı Ramazan ayı başlangıcına kadar olan sürede 23 lira olarak belirlenmesine karar verildi.

Belirlenen bu miktarın, "asgari miktar" olduğu, fıtır sadakasında verilecek miktar konusunda bir üst sınır bulunmadığı ifade edildi. Bu konuda ideal olanın, herkesin kendi hayat standardına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir miktar vermesi olduğu aktarılan açıklamada, söz konusu miktarın, gıda yardımı veya nakdi olarak da ödenebileceğine dikkati çekildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum