Terör Saldırılarında 74 Günlük Bilanço

Bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik yürütülen operasyonlarda 124 güvenlik görevlisi şehit olurken, bu süreçte bin 198 terörist etkisiz hale getirildi.

Terör Saldırılarında 74 Günlük Bilanço
19 Eylül 2015 - 09:13

Güvenlik güçleri, terör örgütlerinin Türkiye'nin barış ve huzurunu bozmaya yönelik saldırılarına operasyonlarla karşılık verdi. Terör örgütü PKK'ya yönelik 22 Temmuz'dan bu yana gerçekleştirilen operasyonlarda, bin 198 terörist etkisiz hale getirildi.

KCK'nın temmuzda "barajlar ve baraj inşasında kullanılan araçların hedef alınacağını" açıklamasının ardından terör örgütü PKK ile gençlik yapılanması YDG-H ve terör örgütü DHKP-C, başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olmak üzere ülke genelinde barış ve huzur ortamını bozmayı hedefleyen eylemlerine devam ediyor.

124 VATAN EVLADI ŞEHİT OLDU

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, son 74 gündeki (7 Temmuz-18 Eylül) terör saldırılarında 124 güvenlik görevlisi (asker, polis ve korucu) şehit oldu, biri İran uyruklu 29 kişi hayatını kaybetti, 3'ü İran uyruklu 354 kişi yaralandı.

270 ARACI ATEŞE VERDİLER

Çoğunluğu tırlardan oluşan 270 araç teröristlerce ateşe verildi. Bu süreçteki çatışmalarda 130 terörist etkisiz hale getirildi, 19'u yaralı 71 terörist yakalandı.

Büyük bölümü PKK ve gençlik yapılanması YDG-H'ye olmak üzere, terör örgütlerine yönelik pek çok ilde 24 Temmuz'dan bu yana gerçekleştirilen operasyonlarda, 2 bin 598 kişi gözaltına alındı, bunlardan 708'si tutuklandı.

TSK'NIN OPERASYONLARI

Güvenlik güçlerinin 22 Temmuz'dan bu yana terör örgütü PKK'ya yönelik yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiği operasyonlarda, bin 198 terörist etkisiz hale getirildi. Hava operasyonlarının yanı sıra güvenlik güçleri, tank ve top atışlarıyla terör örgütü mensuplarına büyük zayiat verdirdi.

Şırnak'ın Silopi ilçesinde, 10 Ağustos'ta terör örgütü PKK mensuplarınca yola döşenen mayının patlatılması sonucu ağır yaralanan polis memuru Nurettin Ademoğlu, Ankara'da tedavi gördüğü GATA'da şehit oldu. Şehidin cenazesi, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde toprağa verildi.

Van'ın Başkale ilçesindeki 4. Hudut Tabur Komutanlığı Koçdağı Hudut Bölüğü'ne teröristlerce uzun namlulu silahlarla düzenlenen saldırıda 1 asker yaralandı. Yaralı asker,Van Jandarma Filo Komutanlığından havalanan helikopterle Başkale'den alınarakYüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezine kaldırıldı.

Van Valiliği, İpekyolu ilçesine bağlı Bostaniçi Mahallesi'ndeki Vali Ali Cevdetbey İlkokulu'na çarşamba gecesi saat 22.30 sıralarında yapılan saldırıda, ilk belirlemelere göre 200 bin lira civarında maddi hasar tespit edildiğini açıkladı.

ŞIRNAK'TA 6 TERÖRİST TESLİM OLDU

Şırnak'ta terör örgütü PKK'dan kaçan 6 terörist, güvenlik güçlerine teslim oldu.

Cizre ilçesinde ise terör örgütü PKK mensuplarının polislerin ilerleyişini engellemek amacıyla patlayıcıyı infilak ettirmesi, belediyenin iş makineleriyle hendek kazması ve güvenlik güçlerine pusu hazırlıkları, insansız hava araçlarının kameralarınca görüntülendi.

İlk kez ortaya çıkan görüntülerde, Cizre'de Nur, Cudi ve Yafes başta olmak üzere çeşitli mahallelerde açtıkları hendekler ve oluşturdukları barikatlarla ilçeyi yaşanmaz hale getiren teröristlerin, bu çalışmalarında Cizre Belediyesine ait iş makinesi ve kamyonları kullandığı belirlendi.

Çok sayıda hendek ve barikata el yapımı patlayıcı ve mayın yerleştiren teröristlerin, bunları güvenlik güçlerini taşıyan araçların geçişi sırasında infilak ettirmeyi planladıkları tespit edildi.

Şırnak merkez Yeni Mahalle'de teröristlerce kazılan hendeklere el yapımı patlayıcılar döşenmesi üzerine bölgeye gelen güvenlik güçlerine, vatandaşların evlerine girerek sivilleri kendilerine kalkan yapan teröristler ateş açtı. Mahalle çevresinde zırhlı araçlarla bekleyen polis ekipleri, sivil vatandaşların zarar görmemesi için önlem aldı. Daha sonra özel harekat timleri ve bomba imha uzmanlarının katılımıyla, hendek çevresindeki patlayıcılar kontrollü şekilde imha edildi. Patlayıcıların imhasının ardından hendekler kapatıldı.

Şırnak-Cizre karayolunun 15. kilometresindeki maden ocakları mevkisinde de mayın arama tarama faaliyeti yapan askerlerce yol kenarında elektrik kablosu görüldü. Çevrede alınan güvenlik önlemlerinin ardından yapılan incelemede bölünmüş yolun ortasındaki 12 kilogramlık mutfak tüpünde patlayıcı tespit edildi. Patlayıcı bomba imha uzmanlarınca infilak ettirildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum