Sağlık-Sen Rize Şube Başkanı Yılmaz Saldırıyı Kınadı

Sağlık-Sen Rize Şube Başkanı İsmail Yılmaz, İzmir'de bir aile sağlığı merkezi çalışanına yönelik gerçekleşen saldırıyı kınarken, sağlık çalışanlarına yönelik saldırılarla ilgili cezaların daha caydırıcı olması gerektiğini ifade etti.

Sağlık-Sen Rize Şube Başkanı Yılmaz Saldırıyı Kınadı
02 Nisan 2019 - 12:22

Sağlık-Sen Rize Şube Başkanı İsmail Yılmaz, sağlık hizmetlerinin kamu adına sunulan bir hizmet olduğunu ve sağlık çalışanlarının da kamu hizmeti sunduğunu kaydederek, sağlıkta şiddetin aynı zamanda kamu hizmetine karşı yapılmış bir eylem olduğunu belirtti.

Sağlık çalışanına şiddetin topluma karşı yapılmış utanç verici bir durum olduğunu ifade eden Rize Şube Başkanı Yılmaz, yaptığı açıklamada, “Sağlık çalışanlarının şiddetle karşı karşıya kalmaları ve bunun önüne geçilememiş olması önemli bir sorundur. Sağlıkta memnuniyetin %80’lere ulaştığı bir noktada, her zorluğa rağmen görevini en iyi şekilde ifa eden sağlık çalışanına şiddet kesinlikle kabul edilemez.” dedi.

Sağlık-Sen olarak uzun yıllardır mücadelesini verdiğimiz sağlıkta şiddete sıfır tolerans mücadelesinin, kamuoyu ve kamu otoritesi tarafından desteklenmesi elzem olduğunu belirten Yılmaz, “ Sağlıkta yaşanan şiddete yol açan temel nedenler ortadan kaldırılmadan, koruyucu, önleyici çözümler bulunmadan, sorunla başa çıkabilmiş ülkelerdeki birikime bakılmadan; şiddet sonrası güvenlik temelli ya da kınamacı yaklaşımlarla yetinerek bu sorun çözülemez. Çözüm için kamuoyu ve kamu otoritesi bir araya gelmelidir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda sorunun temeline inilmeli, gerekli adımlar atılmalı, aktif yaklaşımlar sergilenerek gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır.” diye konuştu.

Yılmaz, “Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası Sağlık-Sen olarak Bakanlığımıza ve diğer ilgili birimlere sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik paylaştığımız önerilerin dikkate alınması gerektiğini bir kez daha, ısrarla yineliyoruz. Hukuki düzenlemelerin, geliştirilerek uygulanmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Halkımızın şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yanında olma ve şiddet uygulayanları toplumdan tecrit etme noktasında duyarlılığa çağırdıklarını söyleyen Yılmaz, “Bu vesileyle, İzmir’in Bornova ilçesindeki Yunus Emre Aile Sağlık Merkezi’nde, hastayı görmeden ilaç yazmayacağını söyleyen üyemiz Doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu ile onu korumak isteyen bir arkadaşının darp edildiği menfur saldırıyı, üyelerimiz ve tüm sağlık çalışanları adına kınıyor ve telin ediyoruz.” diye konuştu.

Yılmaz, ayrıca İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Merkez 3 Nolu Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan hekim ve sağlık personellerini ziyaret ederek, üzücü olay karşısında sağlık çalışanlarının yanında olduğunu ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum