Rize'de Otizmli Çocuklar İçin Tulum Eşliğinde Yürüyüş Yapıldı

Rize Otizmle Mücadele Derneği (ROMED), "Dünya Otizm Farkındalık Günü" dolayısıyla yürüyüş düzenledi.

Rize'de Otizmli Çocuklar İçin Tulum Eşliğinde Yürüyüş Yapıldı

Rize Otizmle Mücadele Derneği (ROMED), "Dünya Otizm Farkındalık Günü" dolayısıyla yürüyüş düzenledi.

Rize'de Otizmli Çocuklar İçin Tulum Eşliğinde Yürüyüş Yapıldı
13 Nisan 2019 - 15:10

Tuzcuoğlu Memişağa Parkı'nda toplanan grup, tulum eşliğinde Cumhuriyet Meydanı'ndan sahil dolgu alanındaki ROMED Atölyesi'ne kadar yürüdü. 

Alandaki oyun alanında eğlenen otizmli çocuklara yiyecek ikram edildi. 

Rize Valisi Kemal Çeber, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Otizm Haftası etkinliklerinin devam ettiğini söyledi.

Otizmli çocukların özel çocuklar olduğunu dile getiren Çeber, "Bu çocuklar özel kardeşlerimiz. Çok temiz ve saf dünyaları var. Toplum olarak onları biraz daha fazla anlamamız lazım. Biraz daha bu çocuklarımızın dünyalarının nasıl olduğunu ve onlarla neler yapabileceğimizi iyi anlamamız lazım. Bu çocuklarımıza imkanlar ve ortamlar sağlandığında neler yaptıklarını görüyoruz. Bu çocuklar bizim bir parçamız. Sadece biraz farklılar. Bunu anlamamız lazım. Onlarla beraber çok güzel şeyler yapabileceğimizi anlamız lazım. Bu çocuklarımızı seviyoruz." ifadelerini kullandı. 

ROMED Başkanı Resul Usta da otizmli ailelere ulaşmak, onları otizm konusunda bilinçlendirmek, destek olmak ve yaşadıkları sıkıntıları bir nebze olsun paylaşarak hafifletmek adına çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Yürüyüşe Rize Belediye Başkan Yardımcısı Muhittin Aydın Bilsel, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Güneysu Kaymakamı Davut Düzgün, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü İdris Altuntaş, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak, Sağlık Sen Rize Şube Başkanı İsmail Yılmaz, sivil toplum kuruluşu üyeleri, otizmli çocuklar ve aileleri ile vatandaşlar katıldı.

rize-otizmle-mucadele-dernegi-(romed),-dunya-otizm-farkindalik-gunu-dolayisiyla-yuruyus-duzenledi-(1).jpgrize-otizmle-mucadele-dernegi-(romed),-dunya-otizm-farkindalik-gunu-dolayisiyla-yuruyus-duzenledi-(2).jpgrize-otizmle-mucadele-dernegi-(romed),-dunya-otizm-farkindalik-gunu-dolayisiyla-yuruyus-duzenledi-(3).jpgrize-otizmle-mucadele-dernegi-(romed),-dunya-otizm-farkindalik-gunu-dolayisiyla-yuruyus-duzenledi-(4).jpgrize-otizmle-mucadele-dernegi-(romed),-dunya-otizm-farkindalik-gunu-dolayisiyla-yuruyus-duzenledi-(5).jpgrize-otizmle-mucadele-dernegi-(romed),-dunya-otizm-farkindalik-gunu-dolayisiyla-yuruyus-duzenledi-(6).jpgrize-otizmle-mucadele-dernegi-(romed),-dunya-otizm-farkindalik-gunu-dolayisiyla-yuruyus-duzenledi-(7).jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum