Rize'de Kovid-19 Testi İçin TÜİK Taraması Yapılacak

Rize'de TÜİK taramaları kapsamında pandemi salgını dolayısıyla 19 ve 20 Ekim 2020’de hane halkı taraması yapılacağı bildirildi.

Rize'de Kovid-19 Testi İçin TÜİK Taraması Yapılacak
17 Ekim 2020 - 12:50

Rize İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) ülke genelinde başlatılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) Toplum Tarama Çalışması kapsamında tespit edilen adreslere gidilerek kişilerin rızası doğrultusunda ilki Haziran ayında yapılan Kovid-19 testi taramalarının ikinci çalışmasının 19 ve 20 Ekim 2020 tarihlerinde gerçekleştirileceğini bildirerek, Rize’de Müdürlüğe bağlı filyasyon ekipleri tarafından 8 ilçede 25 ekiple gerçekleştirilecek olan tarama çalışmalarında TÜİK tarafından rastgele belirlenen adreslere gidilerek kişilerin rızası dâhilinde PCR olarak adlandırılan Kovid-19 testi yapılacağını bildirdi.

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, yaptığı açıklamada, kentte 140 hanede test çalışmalarına başlanacağı belirterek, “Kandaki antikor düzeyi de kontrol edilerek test yapılan kişilerde aktif vaka olup olmadığı, hastalığı geçirip geçirmediği ve bağışıklık durumu gibi bilgiler ayrı ayrı raporlanacak.” dedi.

Bir doktor ve hemşireden oluşan sağlık ekipleriyle TÜİK tarafından rastgele belirlenen hanelere gidilerek test yapılacağını belirten Tepe, şunları kaydetti: "Yapılan çalışmayla ilgili hane halkı bilgilendirilmekte ve rızaları alınmaktadır. Belirlenen kişiden yönergeye uygun olarak PCR testi aktif hastalığı hem de ELİSA testi için antikor testi uyguluyoruz. Vatandaşlarımız, yapılan test sonuçlarını bir gün sonra e-Nabız üzerinden öğrenebilecekler.

TÜİK tarafından rastgele örneklem yöntemiyle belirlenen hanelere ulaşan filyasyon ekipleri, aileden olumlu yanıt alınması ile işleme başlıyor. Testi kabul eden vatandaşların T.C. kimlik numarası ve iletişim bilgileri alındıktan sonra onam alınması ile hazırlanan anket sorularını yöneltiyor. Alınan cevaplar, Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS) mobil uygulamasına kaydedilerek veriler toplanıyor.” diye konuştu.

VATANDAŞLARA UYARI: KAPINIZA SAĞLIK GÖREVLİSİ OLARAK GELENE KİMLİK SORUNUZ

Açıklamanın devamında, koronavirüs ile sürdürülen başarıların sürmesi ve gelecek dönemdeki hazırlıkları planlamak amacıyla yürütülen çalışmada vatandaşların, sağlık çalışanlarının kimliklerini kontrol etmeleri tavsiye edilerek, bu çalışmaya gönüllü olmalarının temenni edildiği belirtildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum