Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin'den Teleferik Açıklaması

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, mevcut teleferik projesini değiştirdiklerini ve 48 kişilik 2 vagon yerine 8 kişilik vagonların yer alacağı teleferik projesi için çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin'den Teleferik Açıklaması

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, mevcut teleferik projesini değiştirdiklerini ve 48 kişilik 2 vagon yerine 8 kişilik vagonların yer alacağı teleferik projesi için çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin'den Teleferik Açıklaması
06 Temmuz 2019 - 09:35

Rize’de sahil dolgu alanından Dağbaşı mevkiine yaklaşık 15 yıldır yapılması gündemde olan ve 2011 yılından itibaren kamulaştırma çalışmaları başlatıldıktan sonra 2018 yılında ihaleye çıkılmasına rağmen sonuçlandırılamayan teleferik projesinde, proje değişikliği nedeniyle bazı alanların kamulaştırmasının yapılması gerekeceği açıklandı.

Rize Belediyesi tarafından Ekrem Orhon Mahallesi (Ahmet Mesut Yılmaz Parkı) Sahil Dolgu Alanı İle Paşakuyu Mahallesi (Şahin Tepesi) arasında yapılması planlanan ve uzun yıllardır gündemden düşmeyen teleferik projesinde son durumu Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin açıkladı. Teleferik projesi ilk gündeme geldiğinde 8 kişilik 16 adet taşıma, 1 adette bakım kabini olmak üzere 17 vagondan oluşması planlanmasına rağmen bir önceki belediye döneminde Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde yapılan ve 2 adet 48 kişilik kabinlerden oluşan vargel sistemiyle çalışacak vagonlu sistem örnek alınarak yaklaşık 40 dönümlük alanda kamulaştırmaların tamamlanmasıyla 2018 yılında ihaleye çıkarılmasına rağmen sonuçlandırılamayan teleferik projesinin son durumu Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’e soruldu.

rahmi-metin-basin-toplantisi.jpg

Başkan Metin, kentte görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldiği kahvaltılı toplantıda teleferikle ilgili soruyu cevaplandırırken, vargel sistemiyle çalışacak 48 kişilik 2 adet kabinin yer alacağı projeyi tamamen kaldırdıklarını 8 kişilik kabinlerden oluşacak teleferik projesini yapmak için çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti. Başkan Metin, bu amaçla Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin teleferik ihalesini yapan firma yetkililerini görüşmeler yapmak üzere Rize’ye davet ettiklerini ifade ederek, geçmiş dönemde teleferik projesinin 105 Milyon Liraya ihale edildiğini ve bu bedelin belediye tarafından karşılanamayacağından ve belediyenin gücüyle bunun yapılmasının mümkün olmadığından yap işlet devret modeli sistemiyle ihaleye çıkılmasına rağmen ihalenin sonuçlanamadığını belirtti.

Başkan Metin, teleferik projesinde örnek alınan Trabzon’un Beşikdüzü ilçesindeki 48 kişilik kabinli teleferiğin çalışmadığına ve Beşikdüzü Belediyesinin teleferik projesinden kaynaklanan borç yükü altında kaldığına vurgu yaparak, Rize Belediyesi olarak planladıkları 8 kişilik kabinli teleferik projesi için yeni ayakların yapılmasına ihtiyaç bulunduğunu ve bu ayakların yapılacağı alanların da kamulaştırılmasının gerektiğini kaydetti.

Teleferik güzergahının Sahil Dolgu alanındaki Cengiz Şafak Lunapark Tesislerinin arkasından Şahin Tepesi karşısındaki tepeye doğru olacağını kaydeden Başkan Metin, güzergah üzerinde bulunan yüksek gerilim hattının da teleferik sistemiyle temas etmemesi için yükseltilmesi yada alçaltılması konusunda yetkili kişilerle görüşmeler yaptıklarını ve daha önce yapılan kamulaştırmalardan az da olsa bazı sorunların devam ettiğini ifade etti.

Toplantıya, basın mensuplarının yanı sıra belediye başkan yardımcıları ile özel kalem müdürü de katıldı.

rahmi-metin-rize-belediye-baskani-001.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum