Karadeniz'in meşhur "Laz böreği" tescillendi

Karadeniz'in vazgeçilmez lezzetleri arasında önemli yere sahip "Laz böreği"nin Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenerek coğrafi işaret belgesi alması sevinçle karşılandı.

Karadeniz'in meşhur "Laz böreği" tescillendi

Karadeniz'in vazgeçilmez lezzetleri arasında önemli yere sahip "Laz böreği"nin Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenerek coğrafi işaret belgesi alması sevinçle karşılandı.

Karadeniz'in meşhur
11 Şubat 2019 - 09:17

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, Laz böreğinin coğrafi işaret tescilini almak için yaklaşık 2 yıl önce çalışma başlattıklarını söyledi.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurduklarını belirten Akyürek, bir süre önce de tatlının "Hopa Laz böreği" adı altında tescillenerek coğrafi işaret belgesi aldığını ifade etti.

"Laz böreğine ilgi her geçen gün artıyor"

Ülke genelinde Laz böreği olarak bilinen tatlının Hopa yöresine ait olduğunu vurgulayan Akyürek, "Araştırmalarımız sırasında Laz böreğinin geçmişinin 200 yıl öncesine dayandığını öğrendik. Kayıtlarda, daha çok özel günlerde misafirler için hazırlanan tatlı olduğu bilgisi de yer alıyor. Tüm bu bilgilerden yola çıkarak tatlımızı ilçemizin ismiyle tescil ettirdik" dedi.

Akyürek, Laz böreğine ilginin her geçen gün arttığını, geçmiş yıllarda evlerde daha çok bayram, düğün gibi özel günlerde hazırlanan tatlıya artık bölgedeki hemen her pastane ve lokantada kolaylıkla ulaşılabildiğini anlattı.

"Laz böreği ilçemizin ilk tescil belgeli ürünü"

Tatlıyı daha geniş kitlelere ulaştırmak istediklerini dile getiren Akyürek, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu ürün üzerinden istihdama, ekonomiye daha fazla katkı sağlamayı hedefliyoruz. Ürünün paketlenmesinden pazarlamasına, lojistiğinden satışına kadar olan süreçlerde Hopa Ticaret ve Sanayi Odası olarak işin başında olacağız. Laz böreği ilçemizin ilk tescil belgeli ürünüdür. Bu, bizim açımızdan önemli."

"Adı börek, kendisi tatlı olan değişik bir ürün"

Yaklaşık 20 yıldır tatlı imalatı ve satışı yapan Nejla Keresteci ise, tatlılar arasında en yoğun talebi Laz böreğinin gördüğünü aktardı.

Laz böreğinin ününün Türkiye'nin tamamına yayıldığı, hatta birçok ülkeye ulaştığına işaret eden Keresteci, tatlının tescillenmesinin kendilerini de sevindirdiğini belirtti.

Keresteci, bazı kişilerin Laz böreğinin tatlı olduğunu bilmediğine dikkat çekerek, şöyle devam etti:

"Laz böreğini yediklerinde 'Bu tatlıymış, börek zannediyordum' diyenler oluyor. Bazen kahvaltıda Laz böreği yemek isteyenler oluyor, onlara da adının börek ama aslında içinde muhallebi olan şerbetli bir tatlı çeşidi olduğunu anlatıyoruz. Adı börek, kendisi tatlı olan değişik bir ürün."

"Laz böreği içerik olarak zor bir tatlı"

Laz böreğine talebin geçmiş yıllara göre önemli oranda arttığını ifade eden Keresteci, özelikle yaz sezonunda Körfez ülkelerinden gelen turistlerin bu tatlıya yoğun ilgi gösterdiğini, talebi karşılamakta zaman zaman zorlandıklarını söyledi.

Keresteci, Laz böreğinin yapımının ustalık gerektirdiğini dile getirerek, "Laz böreği çok kolay görünen ancak içerik olarak zor bir tatlıdır. Hamurunun, muhallebisinin ve şerbetinin birbirine uyumlu olması lazım. Birinin tadı ağır basarsa güzel olmaz. Hazırlanma aşaması çok önemli, malzemesi de kaliteli olmalı" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum