Haziran'dan bu yana 618 terörist teslim oldu

Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonların başlamasından bu yana 618 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu.


Haziran'dan bu yana 618 terörist teslim oldu

Güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonları, örgüte büyük darbe vurdu. Türk jetleri, Irak'ın kuzeyinde başta Kandil, Haftanin, Metina, Avaşin ve Zap olmak üzere terör örgütü PKK'nın kamplarına çok sayıda hava operasyonu düzenledi. TSK'nın gerek Irak'ın kuzeyindeki teröristlere ait hedeflere, gerekse yurt içindeki bazı bölgelere yaptığı hava operasyonlarında çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi.

Teröristlere ait barınak, mevzi ve mühimmatların da yok edildiği operasyonların ardından bölücü terör örgütünün hareket alanı kısıtlandı. Bunun üzerine örgütten kopmalar arttı.

Polis ve jandarmanın teröristlerce sözde öz yönetim ilan edilen illerde yaptığı etkili operasyonlar da terör örgütüne ağır darbe vurdu. Güvenlik güçlerinin etkili operasyonlarının ardından terör örgütünden kopmalar arttı.

Edinilen bilgiye göre, 7 Haziran'dan bu yana, 618 terörist, örgütten kaçıp güvenlik güçlerine teslim oldu. Bu teröristlerden önemli bir bölümünün örgütün Irak'ın kuzeyindeki kamplardan kaçtığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hudut Birliklerine teslim olduğu öğrenildi.

Güvenlik kaynakları, örgütten kaçışların Çözüm Süreciyle arttığını, son operasyonlarla teröristlerin gruplar halinde örgütten kaçıp güvenlik güçlerine teslim olduğunu bildirdi.

Güvenlik güçlerine teslim olanlar dışında çok sayıda teröristin de örgütten kaçıp ailesinin yanına veya başka şehirlere sığındığı belirtildi.