RENK Çalıştayı Pazar'da Düzenlendi

Rize'de Eğitime Nitelik Kazandırma Projesi (RENK) ile ilgili değerlendirme çalıştayı, Pazar ilçesinde gerçekleştirildi.


RENK Çalıştayı Pazar'da Düzenlendi

Rize'de eğitim-öğretimin niteliğini artırmak için yapılacak olan çalışmaları planlamak, eğitimle ilgili sorunlar ve çözüm önerilerini değerlendirmek, eğitim-öğretim alanında yapılacak olan çalışmalara ışık tutmak, eğitimin niteliği ile ilgili gelişme ve değişmelere ilişkin durum tespiti yapmak, eğitim-öğretimin niteliğini olumsuz etkileyen eksiklikleri gidermeye yönelik öneriler geliştirmek amacıyla uygulanmakta olan "Rize'de Eğitime Nitelik Kazandırma Projesi" (RENK) ile ilgili değerlendirme çalıştayı, Pazar ilçesinde gerçekleştirildi.

Çalıştaya Vali Ersin Yazıcı'nın yanı sıra, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Küçük, Vali Yardımcısı Mehmet Kurt, Kaymakamlar, İl Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş, İlçe Millî Eğitim Müdürleri, İl Millî Eğitim Şube Müdürleri ve diğer ilgililer katıldı.

renk-calistayi-pazar-ilceisnde-yapildi-(2).jpg

BAŞARILI GELECEĞİN SIRRI

GÜNDEME TAŞIDIK…

İl Millî Eğitim Müdürlüğünün Rize genelinde proje kapsamında gerçekleştirilen faaliyetleri anlatan sunumu ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş, RENK projesinin geçen bir yılda belirlenen hedeflere ulaşılması noktasında önemli mesafeler katederek önemli sonuçlar elde edildiğini belirterek, “Okullarımızda ve ilimizin değişik yerlerinde kitap okumanın önemine dikkat çekmek amacıyla etkinlikler düzenleyerek projemizi ilimizin gündemine taşımayı başardık. Her şeyden önemlisi binlerce öğrencimizin on binlerce kitap okumasını sağlayarak, geleceğimizin teminatı gençlerimizin ve çocuklarımızın kitap okuma alışkanlığı kazanması noktasında önemli mesafeler katettik. Proje önümüzdeki yıl daha geniş kesimleri kapsayacak şekilde devam edecektir." dedi.

İKİ ÖNEMLİ ÖZELLİĞİMİZ…

RENK Projesinin Rize için önemli olduğunu belirten Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap da, "Bir proje için olmazsa olmaz en önemli iki özellik vardır. Bunlardan bir tanesi çarpan etkisinin olması, diğeri de sürdürülebilir olmasıdır. RENK Projemiz her iki özelliğe de sahiptir. Devamlılık etkisiyle birlikte projenin etkileri bütün topluma sirayet edecektir. Proje, sadece öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle sınırlı değildir." dedi.

Projenin kararlılıkla devam etmesi gerektiğine değinen Prof. Dr. Reşat Kasap, "Yaşadığımız şehirde bilginin topluma ulaşması noktasındaki çalışmalarımızı yürütüyoruz. Üniversitemizle işbirliği içerisinde Minibüs şoförlerimize, kuaförlerimize ve esnafımızın çeşitli kademelerine bilgilendirme ve eğitim çalışmaları yapıyoruz. Bunlar dolaylı olarak bu projeye destek verecek çalışmalardır." diye konuştu.

renk-calistayi-pazar-ilceisnde-yapildi-(1).jpg

HİZMET ETMEK İÇİN BURADAYIZ…

Çalıştayın Rize'nin eğitim durumu ile ilgili genel bir değerlendirme ve bu değerlendirme ışığında eğitimde niteliği artırmak adına bir yol haritası niteliğinde bir çalışma olacağını vurgulayan Vali Ersin Yazıcı ise, "Bir yıldır uyguladığımız RENK Projesinin değerlendirmesi için bir aradayız. Bu çalıştayımızı yıl içerisinde de yapabiliriz. Eğitim bir bütündür. Eğitimin üç önemli ayağı var. Fiziki ortamları bir kenara bırakırsak bunlar öğrenci, öğretmen ve ailedir. Üçünün bir arada olması ile iyi bir koordinasyon sağlayabiliriz. Eğitimde çıtayı yükseltebiliriz. Hizmet etmek için buradayız." mesajı verdi. 

renk-calistayi-pazar-ilceisnde-yapildi-(3).jpg

EĞİTİMDEN TAVİZ VERİLEMEZ…

Ülkenin kalkınabilmesi için eğitime yapılacak yatırımın önemine dikkat çekerek eğitimden taviz verilemeyeceğini vurgulayan Vali Yazıcı, "İlimiz olarak eğitimde kaliteyi artırmak için çalışıyoruz. Bunun için yoğun gayret sarf ediyoruz. Rize'de yapılan sınavların sonuçlarına ilişkin elimizde istatistiki bilgiler var. Hedefimiz nedir? Bu konuda eğitim kalitesini artırıp daha iyi eğitim için yüksek seviyeye çıkmalıyız." dedi.

HEP BİRLİKTE YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ…

Rize'de eğitimde hedeflenen amaçların gerçekleştirilmesi için eğitimcilere önemli görevlerin düştüğünün altını çizen Vali Yazıcı, "Eğitim alanında hayata geçirdiğimiz proje ve çalışmalar sonucunda önemli bir aşama kaydederek,  sınavlarda da iyi bir seviyeye geldiğimizi düşünüyorum. Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Gelecekte çocuklarımızı iyi yetiştirebilirsek, onları erdemli birer birey yapabilirsek yarının Türkiye'sini bu gençlerimiz oluşturacaktır. Biz bu işi sahiplendik. Hep birlikte yürümeye devam edeceğiz. Bu projeye inanmak gerekiyor. Bu proje geleceğe hazırlıktır. " dedi.

renk-calistayi-pazar-ilceisnde-yapildi-(7).jpg

EĞİTİME ÖNEM VERİYORUZ…

Konuşmasında çok önemli ve kutsal bir görevin yerine getirildiğini ifade eden Vali Yazıcı,"RENK Projesi kapsamında birçok faaliyet yaptık ama bununla yetinmemeliyiz. Eğitime çok önem veriyoruz. Amacımız toplumun eğitim seviyesini yükseltmek ve eğitimin niteliğini artırmaktır. Tüm bu çalışmalar neticesinde çok olumlu geri dönüşler aldık. Yapılacak çalışmaların daha kurumsal, daha nitelikli, daha artmış olması gerekiyor. Temas edemediğimiz bir öğrenci, bir veli, bir sivil toplum kuruluşu kalmayana kadar gayretli şekilde çalışmalıyız.

Bu güne kadar gerçekleştirilen tüm faaliyetlerde emeği gecen tüm kurumlara, kuruluşlara, belediyelere, eğitim ile ilgili tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarınızın artarak devamını temenni ediyorum." dedi.

renk-calistayi-pazar-ilceisnde-yapildi-(4).jpg

Konuşmaların ardından oluşturulan komisyon üyeleri bir araya gelerek çalışma yaptı.

Çalıştay programında Okul öncesi, Temel Eğitim, Ortaöğretim, Mesleki ve Teknik Eğitim, Hayat Boyu Öğrenme, Özel Eğitim ve Rehberlik konularını komisyonlar kendi aralarında tartıştılar. 

renk-calistayi-pazar-ilceisnde-yapildi-(5).jpgrenk-calistayi-pazar-ilceisnde-yapildi-(6).jpg