Fındıklı'da yerli tohum seferberliği

Fındıklı Ziraat Odası Başkanlığı öncülüğünde başlatılan yerli tohum seferberliği, Fındıklı Belediye ve Fındıklı Organik Meyve Üreticileri Birliği desteği ile devam ediyor.

Fındıklı'da yerli tohum seferberliği
14 Eylül 2019 - 11:20

Kaybolmaya yüz tutmuş yerel tohumları çoğaltıp yaygınlaştırılması amaçlanan proje kapsamında, Fındıklı Ziraat Odası toplantı salonunda çiftçilere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlenerek, üretim seraları gezildi.

tohum1.jpg

Organik tarım ve tohum uzmanı Hasan Çetin Özbayram'ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda çiftçilere uygulamalı tohum alma ve saklama yöntemleri konusunda eğitim verildi.

tohum4.jpg

Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy yaptığı açıklamada, başta ilçedeki çiftçilerden olmak üzere,  komşu il-ilçe ziraat odalarındaki çiftçilerden toplanan, kaybolmaya yüz tutmuş yerli ata tohumlarıyla üretim yapmaya başladıklarını ifadede ederek; dedelerinin, ninelerinin ektiği yerel tohumları teşvik etmek için başlatılan çalışmada ilk sonuçları almaya başladıklarını söyledi.

tohum2.jpg

Organik tarım ve tohum alma, saklama uzmanı Hasan Çetin Özbayram'ın sahip olduğu geniş bilgi ve tecrübesinden faydalanmak için ilçeye getirdiklerini kaydeden Özsoy, "Fındıklı Ziraat Odasının toplantı salonunda çiftçilere görsellerle teknik eğitim toplantısı yaptık. Daha sonra odamızın Sümer köyündeki üretim seralarında hocamızdan uygulamalı bilgiler aldık. Çiftçilere tohumların hangi olgunlukta alınması gerektiği, kaliteli tohum nasıl seçilir gibi bilgilendirmeler yapıldı. Ziraat odasının üretim bahçelerinden tohum olgunluğuna erişip toplanan çeşitli yerli sebzelerin tohumlarının nasıl alınacağı, hangi şartlarda saklanacağı, saklama süreleri ve yöntemleri soru cevap şeklinde uygulamalı olarak anlatıldı. Aldıkları bu eğitimden çiftçilerimiz de memnun kaldı." diye konuştu.

tohum3.jpg

Özsoy, “Fındıklı Ziraat Odası yönetim kurulu başkanlığı adına, çiftçi ve personelimizi bilgilendirmek için ilçemize gelen organik tarım ve tohum alma uzmanı Hasan Çetin Özbayram'a, ilçeye gelmesini sağlayan Fındıklı Belediye başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu'na teşekkür ediyorum” dedi.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum