Eski Bordo Bereli Mete Yarar: Kandil'deki Teröristlerin 3'te 2'si Öldürüldü

Güvenlik uzmanı Mete Yarar, Dağlıca'yı, PKK'nın Suriye'de öğrendiği yöntemleri ve hava operasyonlarını anlattı.

Eski Bordo Bereli Mete Yarar: Kandil'deki Teröristlerin 3'te 2'si Öldürüldü
13 Eylül 2015 - 16:06

Eski bir Bordo Bereli, güvenlik ve strateji uzmanı Mete Yarar, Hürriyet'ten İzzet Çapa'yaPKK'nın Suriye'de öğrendiği ve Türkiye'de devreye soktuğu yeni savaş yöntemlerini anlattı, "Kandil'de bulunan 1500 kişilik aktif gücün üçte ikisi etkisiz hale getirildi." dedi.

Yarar'a göre, terör örgütü PKK'nın dağlardaki savaşı şehirlere taşımasının sebepleri var. Ayrıca mafya hesaplaşmalarında bile kadın ve çocukların çatışmalardan uzaktutulmasına rağmen, PKK'nın asker ve polisi kadın ve çocukların yanında şehit etmesinin de bir amacı var.

HAVA OPERASYONLARINDA DAĞ TAŞ MI VURULUYOR?

* "Hava operasyonlarında sadece dağı, taşı vuruyorlar" kanısı var toplumun bazı kesimlerinde...

- Ben de bu sorunun cevabını bulabilmek için yerinde çekim yapmaya İncirlik'e gittim ve hava operasyonunun pir parçası olan bir tanker uçağına binerek havada beş saat kaldım. Operasyona katılan pilotlarla yüz yüze konuştum. Gizlilik sınırlarını aşmamak kaydıyla bazı görüntüleri izleme fırsatı buldum.

SON 25 YILIN EN BÜYÜK HAVA HAREKATI

- Hava Kuvvetleri'nin teknolojik anlamda gelmiş olduğu nokta, dağın taşın vurulmasına müsade etmiyor. Geçen gün yapılan 100 uçaklık hava harekatı, son 25 yılın en büyük hava operasyonuydu. Ve Kandil'de bulunan 1500 kişilik aktif gücün üçte ikisi etkisiz hale getirildi.

* Peki bu kadar başarılıysak Dağlıca baskını nasıl gerçekleştirildi?

- Gelinen noktada teröristler, artık dağdan şehre inerek eylem yapmıyor. Şehirden dağa çıkarak yapıyor.

"PKK BUNU SURİYE'DE ÖĞRENDİ, DUYGUSAL KOPUŞ İSTİYORLAR"

PKK, güvenlik görevlilerini eşi ve çocuklarının yanında öldürerek ya da uykudayken kafalarına kurşun sıkarak neyi hedefliyor?

PKK terör örgütü, Suriye'de yalnızca bomba yapmayı öğrenmedi. Başka bir şeyi daha fark etti. O da; bir yerin hakimiyetini sağlamak için askeri gücün yetmediği ve asıl bölünmenin duygusal kopuşlarla olduğu gerçeği.. Bu yüzden de insanların canını acıtan, travma gerçekleştirecek ve duygusal kopuşlara yol açacak kahpece saldırılara başladı. Son zamanlardaki eylemlerin temel amacı, toplumun sinir uçlarını harekete geçirmektir.

PKK MAFYANIN ÖTESİNE GEÇTİ

- Mafyanın kendi arasındaki savaşlarda bile kadınlar ve çocukların dışarıda tutulduğu bir gerçekken, PKK mayfanın da ötesine geçti.

HÜKÜMETTEN DE AÇIKLAMA

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu da, "Bölücü terör örgütü, arkasında kim olursa, hangi desteği olursa olsun, tekne kazınır gibi kazınacak. Şu anda dağ kadrosunun kuvvetli bir kısmı imha edildi. Şehirlerdeki yapılanmaları sökülüp atılıyor" açıklamasını yaptı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum