ÇAYKUR'un 2 Fabrikası Sel Suları Altında Kaldı

Rize'de şiddetli yağışların sele dönüştüğü Ambarlık ve Büyükköy’de, ÇAYKUR’a ait yaş çay fabrikasını su bastı.

ÇAYKUR'un 2 Fabrikası Sel Suları Altında Kaldı
15 Temmuz 2021 - 10:11

ÇAYKUR’un Rize merkeze bağlı Ambarlık Köyündeki ve Çayeli ilçesindeki Büyükköy Çay Fabrikaları sular altında kaldı. Sel ve heyelanların sürüklediği balçık altında kalan iki fabrikada da üretim dururken ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, ivedilikle fabrikaları yeniden üretime hazır hale getireceklerini kaydetti.

Rize’de dün öğle saatlerinden itibaren yağmaya başlayan ve Rize Merkez ile birlikte Kalkandere, Güneysu, Çayeli, Pazar, Ardeşen, Hemşin ve Çamlıhemşin ilçelerinde etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle dereler taştı sel ve heyelanlar meydana geldi.

Sel ve heyelanlara bağlı olarak 2 kişinin hayatını kaybettiği 6 kişiden haber alınamayan ekonomisinin büyük bölümü çay üretimine bağlı olan kentte ÇAYKUR’a ait 2 çay fabrikası da taşan dereler nedeniyle su ve balçık altında kaldı.

İkinci sürgün yaş çay alımları kapsamında beraberinde genel müdür yardımcılarıyla dün alım yerleri ve fabrikalarda incelemelerde bulunan ve akşam ki fabrika incelemeleri sırasında su baskınları nedeniyle Ambarlık’ta mahsur kalan ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, Ambarlık ve Büyükköy Çay Fabrikalarının su baskınları ile balçık ve yığınlara maruz kaldığını belirterek her iki fabrikada üretimin geçici olarak durdurulduğunu kaydetti.

İkinci sürgün yaş çay alımlarının tam kapasite ile devam ettiği bugünlerde günlük toplam 270 ton yaş çay işleme kapasitesine sahip 2 fabrikanın yeniden üretime alınabilmesi için zaman kaybetmeksizin ivedilikle temizlik çalışmalarına başladıklarını kaydeden Genel Müdür Alim, bir iki gün içinde tüm çalışmaları tamamlayarak fabrikaları üretime hazır hale getireceklerini belirtti.

Ambarlık Fabrikasında incelemelerde bulunduktan sonra Büyükköy’e hareket eden Genel Müdür Alim, burada da incelemelerde bulundu. Genel Müdür Yusuf Ziya Alim sel ve heyelanlarda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah (c.c.)’tan rahmet, aileleri ile yakınlarına sabır ve başsağlığında bulunarak, afeti yaşayan tüm Rize’ye geçmiş olsun dileklerini iletti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum