Bugün 10 Mart Ardeşenin Kurtuluşu

10 Mart Ardeşenin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yıl Dönümü Coşku İle Kutlandı.

Bugün 10 Mart Ardeşenin Kurtuluşu
11 Mart 2020 - 12:25

Ardeşen Hükümet Konağı önünde İlçe Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu ve Belediye Başkanı Avni Kahya tarafından çelenklerin sunulması ile başlayan program, Belediye Kültür Merkezinde Ardeşen Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından düzenlenen program ile devam etti. 
Belediye Başkanı Avni Kahya günün anlam ve önemine dair konuşma yaparak Ardeşen halkının kurtuluş gününü kutladı.
Programa İlçe Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu, Belediye Başkanı Avni Kahya, Daire Amirleri, Siyasi Parti Başkanları, STK Temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
 
Kurtuluş günü vesilesi ile şiir ve kompozisyon dalında dereceye girenlerin ödüllerinin verilmesi ile program sona erdirildi.Kurtuluş törende konuşan Belediye Başkanı Avni Kahya; “Bugün ilçemiz Ardeşen’in düşman işgalinden kurtuluşunun 102. Yıl dönümü.
1916 yılında Rus birliklerinin işgal ettiği bu kutsal topraklar, iki yıl sonra 1918 yılında Rusların topraklarımızdan püskürtülmesi ile tekrar özgürlüğüne kavuşmuştur.
Bütün dünyanın adeta yok etmek istediği, esaret altında tutmak için büyük mücadele verdiği güçler karşısında esareti hiçbir zaman kabul etmeyen, istiklal ve bağımsızlığın anlamının ne kadar büyük olduğunu bilen ve bu uğurda canlarını seve seve veren bir ecdadın torunlarıyız.
Ülkemizi son günlerde kökü dışarıda olan bölme planları yapanların hesapları hayalden öte asla gidemeyecektir. Bu saldırıların karşılığını bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da ağır bedellerle ödeyeceklerdir.
Çünkü milletimiz ecdadından şehitliği miras aldı, gelecek nesillere de miras bırakmak için adeta fırsat bekliyor.
Ardeşen’in tarihini bildiğimiz gibi Ülkemizin de tarihini çok iyi bilmemiz gerekiyor. Kutlanan bu tür programlar aslında bir tarih şuurunu uyandırmaktadır. Bunlardan ders çıkarmak bizim için önemlidir. Bu ülke ve millet için neler yapabiliriz ve nasıl başarılı olabiliriz diye daha şuurla çalışmalıyız.
Bu vesileyle son günlerde sınır ötesi operasyonunda kaybettiğimiz vatan evlatlarımızı, özgürlük, bağımsızlık ve kurtuluş için milletimizin de makus talihini değiştiren gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehadet şerbetini içen tüm şehitlerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyorum.” Şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum